Navazující magisterské studium archeologie

Specializace: "Archeologie středověkého a novověkého období"

Po té, co studenti projdou základním školením o pravěku až raném středověku na území Evropy a České republiky a seznámením se strukturou vrcholně a pozdně středověké společnosti, s jejími proměnami v oblasti společenské a hospodářské, je bakalářská výuka zaměřena na dějiny středověké hmotné kultury prostřednictvím detailního pojednání o některých středověkých řemeslech (získávání kovů a řemesla kovozpracující - hutnictví, kovářství, zvonařství a 7 bloků materiální kultury: stavební kování, využívání zvířecí síly, zemědělské nářadí, řemeslnické nástroje, zbroj a zbraně, doklady dopravy i obchodu a kovové předměty osobní povahy).

V rámci navazujícího magisterského studia archeologie se zaměřením na středověké a raně novověké období dojde k plynulému navázání na problematiku, rozpracovanou při bakalářském studiu dějin hmotné kultury středověku.

Během dvou let budou studenti seznámeni se stavem archeologického poznání středověkého a postmedieválního období u nás i v zahraničí a podrobně se seznámí s dějinami řemesel a těmi produkty, které tvoří převážnou část nálezového fondu při terénních archeologických výzkumech nebo jsou součástí muzejních sbírkových fondů. Výuka bude zaměřena na řemesla zpracovávající hlínu - hrnčířství, kamnářství a cihlářství; dále na sklářskou výrobu a produkty středověkých a raně novověkých skláren i řemesla potravinářská. Kromě toho se budou moci studenti podrobně seznámit s typy středověkých a novověkých sídel, jichž se výuka v rámci bakalářského studia dotýká jen obecně (města, vesnice, kláštery, hrady ad. panovnická a šlechtická sídla apod.). Samostatný blok výuky představují specifická témata postmedievální archeologie (novověká sídliště; krátkodobá sídla - vojenské tábory, strážní lokality ad.; pohřebiště a pohřební ritus včetně nálezů a analýz novověkých devocionálií; život a provoz na novověkých lokalitách - hospodaření s vodou a odpady; doprava, obchod a komunikace; doklady novověké materiální kultury - keramika, kovy ad.).

V rámci specializovaného magisterského studia archeologie na JčU je plánováno, že se studenti zapojí do připravovaného vědeckého projektu "Dokumentace a archeologický výzkum zaniklých historických skláren na Šumavě a v Novohradských horách".

Výuka - jak je obvyklé i na úrovni studia bakalářského - bude v rámci seminářů a praxí doplňována prací na archeologických výzkumech, návštěvami experimentálních pracovišť v oblasti středověkých a novověkých řemesel (hrnčíři, skláři, hutníci ad.), stejně jako účastí na příslušných setkáních profesionálů (konferencích, seminářích).

Protože bude Jihočeská univerzita v nejbližším období obohacena o novou budovu Filozofické fakulty, v níž budou i nová pracoviště Archeologického ústavu, předpokládáme aktivní zapojení studentů do budování a organizace depozitárních i laboratorních prostor tak, aby Ústav mohl zahájit a intenzivně rozvíjet vědecko-výzkumnou činnost, stejně jako poskytovat studentům kvalitní zázemí pro přípravu absolventských prací i umožňovat jejich spoluúčast na badatelských programech..

 

 

Praxe na terénním archeologickém výzkumu
(na snímku práce na pravěkém sídlišti v Březnici u Týna nad Vltavou v r. 2006; výzkum JčM v Českých Budějovicích; nyní pravidelná praxe studentů I. ročníku archeologie na JčU v Českých Budějovicích)

 

Praxe na terénním archeologickém výzkumu
(raně středověké hradiště v Netolicích, r. 2007; archeologický výzkum f. Archeos Prachatice; nyní pravidelná praxe studentů II. ročníku archeologie na JčU v Českých Budějovicích)

 

Praxe na archeologickém výzkumu
(hrad Šelmberk u Mladé Vožice, r. 2006; archeologický výzkum HM Tábor; praxe studentů archeologie a KH JčU v Českých Budějovicích)

 

Praxe na archeologickém výzkumu
(prospekce a povrchové sběry na trase budoucí dálnice D3 u Veselí nad Lužnicí v r. 2005; archeologický výzkum HM Tábor)

 

Praxe na archeologickém pracovišti
(mytí, třídění, skládání a lepení nálezů ze zásypu jímky v domě čp. 13 v Táboře; výzkum HM Tábor 2004)

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný