PhDr. Jaromír Beneš, Ph.D.

Curriculum vitae

 

1980 - 1986 Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, studium archeologie, práce "Produkce a význam dřevěných předmětů od neolitu do konce doby bronzové ve střední Evropě", titul PhDr.
1983 - 1993 Archeologický ústav ČSAV Praha, odborný pracovník - archeolog.
1993 - 1997 Prachatické muzeum, archeolog.
1995 - dnes Biologická/Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích - vývoj krajiny, archeobotanika, paleoekologie.
1997 - dnes ARCHEOS, společnost pro archeologii a památky, předseda.
2002 - dnes Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie Biologické/Přírodovědecké fakulty JU, vedoucí LAPE
2005 - dnes Archeologický ústav Filozofické fakulty JU, přednášející v oborech environmentální archeologie, archeologie doby kamenné a terénní archeologie
2006 Ph.D. v oboru botanika (Changes in the woodland vegetation structure of the Bohemian landscape in the Holocene on the basis of palaeoecological analyses).

 

Od roku 1983 vedl jako specialista na pravěkou archeologii v Archeologickém ústavu ČSAV Praha výzkumy neolitu a doby bronzové v severozápadních Čechách. Byl vedoucím výzkumu mikroregionu Lomského potoka v Podkrušnohorské pánvi.

V roce 1986 absolvoval tříměsíční studijní a výzkumný pobyt v Dánsku jako host Kodaňského národního muzea. Zúčastnil se výzkumu sídliště kultury nálevkovitých pohárů na ostrově Bornholm.

Od roku 1990 do roku 1994 absolvoval řadu delších studijních pobytů v Británii, především v Department of Archaeology, University of Sheffield a v Department of Archaeological Science, University of Bradford. Od roku 1990 byl spoluvedoucím mezinárodního Ancient landscape reconstruction in the Northern Bohemia. Spolunositel grantu British Academy a Society of London Antiquarians. Výzkum staré kulturní krajiny významně přispěl k rozvoji nedestruktivní archeologie v České republice.

V Archeologickém ústavu ČSAV Praha, expozitura Most, se podílel se na tvorbě rekonstrukčních modelů české krajiny v zemědělském pravěku a středověku z hlediska vývoje koluviálních a aluviálních poloh, eroze a akumulace a jejich identifikace archeologickými metodami.

Od roku 1993 do roku 1997 se jako archeolog Prachatického muzea věnoval výzkumu krajiny Šumavy, zejména problematice lidského vlivu na les v minulosti. Výsledkem byly studie o vztahu lesa a osídlení. Po přechodu na Biologickou fakultu Jihočeské univerzity se začal zabývat vztahem lesa a bezlesí v holocénu a archeobotanikou.

Od roku 2000 se věnuje archeologickému výzkumu neolitických sídlišť v pražské oblasti (Hlubočepy, Horoměřice, Křeslice), a výzkumu české středověké krajiny prostřednictvím archeobotanických nálezů.

Od roku 2000 do roku 2003 byl členem mezinárodního týmu krajinných archeologů v projektu Evropské unie (grant Culture 2000) "Pathways to Cultural Landscapes". V rámci tohoto projektu se podílel na českém národním projektu Historická krajina sverního Prácheňska.

V roce 2002 založil se spolupracovníky Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie, kde se specializuje na analýzu dřeva a uhlíků z archeologických nalezišť. Laboratoř provedla pod jeho vedením zhruba dvě stovky analytických projektů. Jako vedoucí výzkumné laboratoře se od roku 2005 podílí na výzkumném záměru MŠMT "Vznik a vývoj biodiverzity".

Dlouhodobě analyzuje metodami mikroskopie dřevo a uhlíky z archeologických nalezišť. Prvním významným projektem byla komplexní archeobotanická analýza uloženin příkopů opevnění Starého Města pražského. V pražské oblasti se podílí na velkých výzkumech Archeologického ústavu AV ČR Praha (Pražský hrad, Roztoky) a Muzea hlavního města Prahy (staroměstské opevnění, řada archeologických výzkumu Starého a Nového města pražského)

Od roku 2005 se v rámci výzkumného záměru Českého egyptologického ústavu FF UK Praha podílí na výzkumu abusírského jezera v oblasti pyramidových polí v Abusíru, Egypt. Zúčastnil se dvou expedic v roce 2005 a 2007.

Dlouhodobě se věnuje jako předseda občanského sdružení Archeos archeologickému a bioarcheologickému výzkumu přemyslovského hradiště Na Jánu v Netolicích. Spolupracuje při přeměně hradiště na archeopark.

 

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný