Itálie 2007
Ve dnech 6.-13. března 2007 se pod názvem "Itálie 2007" uskutečnila první zahraniční exkurze studentů archeologie. Přestože nás při odjezdu z Českých Budějovic doprovázela nepřízeň počasí, bylo nám od následujícího dne dopřáno prožít celý zahraniční pobyt v jarním počasí, doprovázeném nejen denními teplotami kolem 15-20°C, ale i příjemně zelenou a kvetoucí italskou přírodou. Její bližší poznání a zajímavé vstupy nám během cest umožnili též pedagogové a studenti botaniky z Biologické fakulty JU v Českých Budějovicích, jejichž přítomnost i zaujetí pro přírodu a památky pozitivně oživila naši studijní cestu. Stejně příjemné bylo i ubytování na českém poutním místě Velehradu přímo ve Vatikánu, které nám umožnilo mj. i v době volna se bez problémů dostat za vatikánskými i římskými památkami bez dalekých přesunů.
Konkrétně poznat archeologické a historické památky od antického až po středověké období (včetně objektů, spojených s nejnovějšími dějinami) umožnil odborný program, který byl zaměřen na poznání středověkých měst Orvieta a Assisi, zaniklého antického přístavu Ostia antica a samozřejmě Říma a Vatikánu. To nejpodstatnější, co by měli vysokoškolští studenti humanitních oborů o uvedených lokalitách znát z autopsie, bylo realizováno formou tématicky zaměřených výjezdů a vycházek, kde naše díky patří vysoce kvalifikovanému i osobně příjemnému projevu průvodkyně pí. Štěpánkové. Postupně jsme tak shlédli chrám sv. Petra, Vatikán a jeho proslulá muzea, římské baziliky a množství dalších kostelů, Andělský hrad, nejvýznamnější antické památky včetně Kolosea, fora Romana, opevnění, aquadukty, vítězné oblouky a obelisky, Kapitol a Kapitolská muzea, Pantheon, římské katakomby ad. Nezapomenutelným zážitkem pro každého z nás byla návštěva zaniklého rozlehlého přístavu Ostia antica. K zajímavostem patřila i specificky zaměřená jednodenní exkurze, kdy nám archeobotanička Dr. Laura Sadori (Dipartimento di Biologia Vegetale, Universita La Sapienza Roma) a archeolog Dr. Carlo Persiani (Ufficio di Preistoria e Protoistoria, Sovraintendenza ai Beni Culturali, Comune di Roma) umožnili navštívit naleziště v severní části velkého Říma: Fidene, protohistorické sídliště z 8. století z doby těsně před založením Říma a Casal de Pazzi, konzervované pleistocénní koryto s bohatými nálezy fauny, flóry a artefaktů z období starého paleolitu.
Za pozitivní výsledek studijní cesty považuji nejen její kvalitní odborné naplnění (s výraznými podíly Dr. J. Beneše, pí. Štěpánkové a prof. K. Pracha), ale i přátelské ovzduší, které celou dobu výpravu provázelo. Navíc byla pedagogy i studenty archeologie a botaniky vysoce hodnocena výměna zkušeností i znalostí z různých vědních oborů, takže jsme se na zpáteční cestě loučili v přesvědčení, že obdobně pojaté tématické exkurze (doma i v zahraničí) přispívají k oboustrannému zkvalitnění poznání i výuky. Věřme proto, že se v blízké budoucnosti podaří uskutečnit další společné poznávání evropské přírody i historických a archeologických památek.
Rudolf Krajíc