Tomáš Veber

Českobudějovický biskupský kněžský seminář a diecézní teologický institut v letech 1803-1850

Diplomová práce chce být příspěvkem k poznání historického vývoje školské instituce, kterou lze pokládat za první ústav vysokoškolského typu jižních a jihozápadních Čechách. Cílem autora nebylo komplexní zpracování dějin kněžského semináře a s tím spjatého diecézního teologického institutu, tato práce by měla sloužit především jako výchozí článek dalšího studia. Téma bylo zpracováno na základě studia odborné literatury a archivních pramenů, které jsou uloženy v SOA Třeboň ve fondech Biskupský kněžský seminář a Biskupský archiv - Biskupská konzistoř.

V několika drobných kapitolách autor nejprve věnuje pozornost obecným a českým dějinám především první poloviny 19. století. Dále se v nástinu zabývá vývojem školství, a to jak v obecnější rovině české historie, tak také v rámci dějin města České Budějovice. Po chronologickém přehledu dějin českobudějovického semináře a teologického institutu je v práci postupně upřena pozornost na architektonický vývoj budov, v nichž instituce sídlila a vychovávala své studenty, na organizaci výchovy a výuky a konkrétněji rovněž na aktéry vzdělávacího procesu. Jak v profesorském sboru, tak také mezi studenty semináře byl zvolen zástupce, přičemž na jeho příkladě bylo možné zodpovědět některé předtím položené otázky.

V poslední kapitole své práce autor představuje ojedinělý pramen, vztahující se událostmi v něm popsanými k jaru roku 1848. Jeho zpracováním a vyhodnocením je celé pojednání dovedeno od nejobecnějších dějin až k mikrohistorickému vhledu do dějin prvního půlstoletí existence českobudějovického kněžského semináře a diecézního teologického institutu. Vlastní práce je pak doplněna souborem příloh, které dokládají tvrzení obsažená v základním textu.

 

 

 

 

 

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný