OPATŘENÍ DĚKANA Č. 9/2006,
JÍMŽ SE VYDÁVÁ ŘÁD RIGORÓZNÍHO ŘÍZENÍ NA FILOZOFICKÉ FAKULTĚ JIHOČESKÉ UNIVERZITY V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Č.j.: 396/09/10/2006

  1. Státní rigorózní zkoušky (§ 46, odst. 5 Zákona č. 111/1998 Sb., dále jen "zákon") za účelem získání titulu PhDr. uváděného před jménem se na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen "fakultě") konají v oborech, které jsou k tomuto účelu akreditovány a jsou uvedeny v příloze č. 2 Statutu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
  2. Agendu rigorózních zkoušek i přihlášek k nim vede a archivuje proděkan pro vědeckou a tvůrčí činnost a oddělení vědy děkanátu fakulty.
  3. Termíny uzávěrek přihlášek ke státním rigorózním zkouškám a termíny zkoušek jsou zveřejňovány v harmonogramu akademického roku na úřední desce fakulty a na internetových stránkách fakulty. Zájemci se ke zkoušce musí přihlásit písemně, a to ve stanoveném termínu. Přílohou přihlášky jsou
    1. ověřené doklady o vzdělání a kvalifikaci,
    2. strukturovaný životopis,
    3. zvláštní list s názvem a tezemi rigorózní práce.
    V případě rigorózní práce v podobě komentované publikace se spoluautory je nezbytné přiložit jejich vyjádření o autorském podílu uchazeče.
  4. Nelze-li na fakultě konat rigorózní zkoušku v oblasti studia, ve které uchazeč získal titul "magistr", fakulta uchazeči přihlášku vrátí s příslušným vysvětlením.
  5. Na základě přihlášky k rigoróznímu řízení a tématu rigorózní práce určí proděkan pro vědeckou a tvůrčí činnost v součinnosti s předsedou oborové rady příslušného doktorského studia konzultanta rigorózní práce, a to zpravidla z pracovníků fakulty. Konzultant posuzuje odbornou způsobilost rigorózní práce a písemně proděkanovi pro vědeckou a tvůrčí činnost doporučuje její postoupení k oponentnímu řízení.
  6. Do 60 dnů od doručení přihlášky fakulta sdělí uchazeči bližší podrobnosti o požadavcích k rigorózní zkoušce a jejím průběhu, o konzultantovi rigorózní práce a termínu odevzdání rigorózní práce.
  7. Rigorózní práce jednoznačně prokazuje schopnost samostatné vědecké činnosti uchazeče. Alespoň v dílčím ohledu přináší nové teoretické, metodologické i obsahové poznatky pro zvolený obor. Písemná prezentace vědeckých výsledků se očekává spíše v analytické formě výkladu. K posouzení budou přijímány původní vědecké práce (včetně kritických edic doplněných odborným pojednáním), jejichž rozsah by měl překročit 150 stran normované podoby (s vědeckým aparátem a bibliografií). Způsob citací se řídí obvyklými citačními zásadami v oboru, v němž je práce předkládána.
  8. Rigorózní práce musí obsahovat jméno autora, název práce, čestné prohlášení a podpis uchazeče. Práce může být odevzdána ve svázané nebo tištěné podobě. Diplomová práce se ve své nezměněné podobě nemůže stát podkladem rigorózního řízení. Stejně tak se podkladem rigorózního řízení nemůže ve své nezměněné podobě stát ani jiná kvalifikační vědecká práce.
  9. Rigorózní práci posuzují dva oponenti zpravidla z řad profesorů nebo docentů příslušného oboru mimo akademickou obec Jihočeské univerzity. Na návrh předsedy oborové rady odpovídajícího doktorského studia oponenty jmenuje děkan fakulty. Oponenti vypracují ve stanovené lhůtě písemné posudky, v nichž jednoznačně uvedou, zda předloženou rigorózní práci doporučují či nedoporučují k obhajobě.
  10. Obsah a požadavky státní rigorózní zkoušky stanoví oborová rada odpovídajícího oboru doktorského studia, která garantuje i její odbornou úroveň včetně úrovně obhájené rigorózní práce. Konkrétní odpovědnost děkanovi fakulty v tomto smyslu má předseda příslušné oborové rady doktorského studia.
  11. Státní rigorózní zkouška má ústní formu a skládá se z obhajoby rigorózní práce, z rigorózní zkoušky z metodologických základů příslušného oboru v rámci vývoje dějin filozofie a evropského myšlení a z rigorózní zkoušky v příslušném oboru. K oběma zkouškám předloží uchazeč soupis prostudované odborné literatury.
  12. Nejméně tříčlennou zkušební komisi (předseda a dva členové) jmenuje na návrh předsedy oborové rady děkan fakulty. Alespoň jeden z členů komise je jmenován z odborníků mimo akademickou obec Jihočeské univerzity.
  13. O průběhu a výsledcích rigorózní zkoušky je veden protokol podepisovaný všemi členy zkušební komise. Přílohou protokolu jsou posudky oponentů. Výsledek rigorózní zkoušky je klasifikován stupni "prospěl(a)" nebo "neprospěl(a)". Stupeň "prospěl(a)" může uchazeč získat pouze v případě, že úspěšně složí všechny části státní rigorózní zkoušky uvedené v bodě 11. Klasifikace je sdělována uchazeči a zaznamenávána pouze do protokolu.
  14. Neúspěšnou zkoušku je možné opakovat jen jednou, a to nejdříve v příštím vyhlášeném termínu.
  15. Náklady rigorózní zkoušky hradí uchazeč formou poplatku, který je splatný nejpozději v den konání rigorózního řízení. Poplatek je každoročně aktuálně vyhlašován jako součást seznamu poplatků za úkony zajišťované fakultou.
  16. Diplom o udělení titulu podle § 46, odst. 5, písm. b), c) zákona bude po úspěšném složení rigorózní zkoušky předán při nejbližším termínu promocí.

 

České Budějovice 9. října 2006

PhDr. Miroslav Novotný, CSc.
pověřený řízením FF JU

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný