OPATŘENÍ DĚKANA Č. 10/2006,
JÍMŽ SE VYDÁVÁ ŘÁD DOKTORSKÉHO STUDIA NA FILOZOFICKÉ FAKULTĚ JIHOČESKÉ UNIVERZITY V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

Č.j.: 397/09/10/2006

Průběh studia v doktorských studijních oborech na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity se řídí zejména § 47 zákona č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a Studijním a zkušebním řádem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ze dne 19. května 2004.

 

Článek 1
Přijímací řízení

  1. V doktorských studijní oborech na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen "fakulta") může studovat uchazeč, který splní požadavky uvedené v podmínkách pro přijetí ke studiu v doktorských studijních programech na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity (dále jen "podmínky pro přijetí").
  2. Podmínky pro přijetí vydává po projednání v Akademickém senátu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích děkan fakulty každoročně, a to nejpozději čtyři měsíce před konáním přijímacích zkoušek.
  3. Přijímací zkouška má formu pohovoru. Přijímací pohovor se koná před přijímací komisí, kterou jmenuje děkan fakulty na návrh příslušné oborové rady doktorského studia. Cílem přijímacího pohovoru je ověřit faktografické a metodologické znalosti příslušného oboru, předpoklady uchazeče ke studiu, tj. především schopnost samostatné vědecké práce a uchazečovy představy o zaměření jeho doktorského studia a tématu jeho disertační práce (uchazeč předloží teze svého zamýšleného doktorského projektu a soupis prostudované odborné literatury k širšímu zaměření své práce). Uchazeč prokáže odpovídající výsledky dosavadní odborné práce (diplomová práce, popřípadě u studentů, kteří se o přijetí neucházejí bezprostředně po ukončení vysoké školy, publikační činnost). Vedle toho proběhne zkouška ověření znalostí z cizího jazyka.
  4. V přijímacím pohovoru budou hodnoceny celkové předpoklady vědecké práce uchazeče a připravenost doktorského projektu stupněm "vyhověl(a)" a "nevyhověl(a)".
  5. Přijímací komise na základě údajů předložených uchazečem a podle průběhu přijímacího řízení doporučí přijetí nebo nepřijetí uchazeče do studia.
  6. Celkový počet studentů přijímaných v daném akademickém roce do prezenční formy doktorských studijních oborů na fakultě je určen v podmínkách pro přijetí.
  7. Školitele doktorandů navrhuje přijímací komise a schvaluje je příslušná oborová rada, přičemž hlavní podmínkou je, aby jejich publikační činnost odpovídala požadavkům na udělení pedagogického titulu docent.
  8. Děkan fakulty na základě návrhu ředitelů příslušných součástí fakulty do tří dnů od ukončení přijímacího řízení rozhodne o přijetí nebo nepřijetí uchazeče a o svém rozhodnutí uchazeče písemně vyrozumí.
  9. Uchazeči, kteří se z vážných důvodů nedostavili k přijímacímu řízení a kteří nejpozději pátý pracovní den po stanoveném dni přijímacího řízení předloží lékařské osvědčení dokládající jejich zdravotní nezpůsobilost účastnit se řízení, či jiné hodnověrné vysvětlení své neúčasti, budou pozváni v náhradním termínu. Termín určí děkan fakulty.
  10. Nesouhlasí-li uchazeč s rozhodnutím děkana fakulty o nepřijetí ke studiu, má právo požádat děkana Filozofické fakulty Jihočeské univerzity o přezkoumání jeho rozhodnutí, a to žádostí podanou děkanovi do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Nevyhoví-li děkan žádosti a své rozhodnutí nezmění, postoupí žádost k rozhodnutí rektorovi Jihočeské univerzity. Rozhodnutí rektora je konečné. Pro potřebnou argumentaci má uchazeč právo nahlédnout v termínu určeném v podmínkách pro přijetí do své vlastní dokumentace, která byla podkladem pro rozhodnutí děkana. Nemá právo nahlížet do dokumentace jiných uchazečů ani do protokolů přijímací komise.

Článek 2
Oborová rada

  1. Odbornou garanci průběhu a kvality studia v doktorských studijních programech zajišťuje oborová rada, která je ustavena pro každý uskutečňovaný doktorský studijní program.
  2. Členy oborové rady fakulty jmenuje na dobu pěti let děkan po schválení vědeckou radou fakulty. Oborová rada má nejméně sedm členů, přičemž alespoň dva jsou z řad akademických pracovníků, kteří působí mimo Jihočeskou univerzitu. Instituce, s níž je uzavřena dohoda o uskutečňování doktorských studijních programů, má zástupce v příslušné oborové radě.
  3. Oborová rada sleduje a hodnotí úroveň studia a pravidelně podává na konci akademického roku zprávu děkanovi fakulty.
  4. Oborová rada zejména:
    1. připravuje přijímací řízení ke studiu v doktorském studijním programu,
    2. iniciuje a koordinuje program přednášek, seminářů a dalších forem studia,
    3. schvaluje přednášející a zkoušející v povinné části studijního plánu,
    4. určuje požadavky na studijní plány studentů a požadavky na disertační práce v daném oboru, v souladu s normou schválenou vědeckou radou fakulty,
    5. navrhuje školitele,
    6. schvaluje individuální studijní plány studentů,
    7. projednává roční hodnocení studia studentů,
    8. schvaluje témata disertačních prací,
    9. určuje požadavky ke státním doktorským zkouškám,
    10. navrhuje složení komise ke státním doktorským zkouškám a obhajobám disertačních prací.
  5. Oborová rada u každého poprvé navrhovaného školitele posoudí dokumentaci jeho vědecké, pedagogické a publikační činnosti.

Článek 3
Školitel

  1. Školitele jmenuje děkan fakulty na návrh oborové rady z řad profesorů, docentů a doktorů věd Jihočeské univerzity i jiných vysokých škol a z řad významných odborníků daného oboru. V případě odborníků bez habilitace nebo bez vědecké hodnosti doktora věd je oborová rada povinna předložit děkanovi fakulty písemné odůvodnění svého návrhu na jmenování školitelem.
  2. Na návrh školitele, na základě ročního hodnocení studenta nebo na základě žádosti studenta, může oborová rada navrhnout děkanovi fakulty změnu v osobě školitele.
  3. Školitel zejména:
    1. společně se studentem připravuje jeho individuální studijní plán,
    2. navrhuje konzultanty a téma disertační práce,
    3. sleduje průběh studia a vědecké práce studenta a poskytuje mu konzultace,
    4. zodpovídá za přiměřené věcné a finanční zajištění výzkumné práce studenta,
    5. pravidelně hodnotí plnění studijního plánu studenta.

Článek 4
Studium

  1. Každý předmět ve studijních programech je ohodnocen určitým počtem kreditů, které vyjadřují míru zátěže studenta při studiu daného předmětu.
  2. V průběhu studia musí student získat minimálně 180 kreditů.
  3. Ve dvou po sobě jdoucích semestrech musí student získat minimálně 40 kreditů. Výjimku v tomto případě může udělit na návrh školitele oborová rada.
  4. Jednotlivé předměty si student zapisuje na základě individuálního studijního plánu, který připravuje na základě konzultace se školitelem a který je schválen oborovou radou.
  5. Základními formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška.
  6. Podmínky pro získání zápočtu určuje garant daného předmětu. Zkoušku je možné vykonat pouze v jediném řádném termínu.
  7. Zkouška je hodnocena stupni "prospěl(a)" a "neprospěl(a)".
  8. Nesplní-li student podmínky pro získání kreditů za předmět, může si tento předmět zapsat ještě jednou.
  9. Standardní doba studia jsou tři roky, maximální doba studia je pět let. Do doby studia se nezapočítává případné přerušení studia, jež může celkově činit nejvýše jeden rok.

Článek 5
Státní doktorská zkouška

  1. Student musí obhájit disertační práci a složit státní doktorskou zkoušku nejpozději do jednoho roku po splnění podmínek studia v doktorském studijním programu, tedy získání 180 kreditů a absolvování všech povinných a povinně volitelných předmětů.
  2. Student podá přihlášku ke státní doktorské zkoušce na studijní oddělení, které poté informuje předsedu oborové rady. Součástí přihlášky je i doklad o uhrazení poplatku za udělení titulu Ph.D. Poplatek je každoročně aktuálně vyhlašován jako součást seznamu poplatků za úkony zajišťované fakultou.
  3. Oborová rada navrhne komisi a předsedu komise ke státní doktorské zkoušce. Členy komise pro státní zkoušku mohou být pouze profesoři, docenti a vědeckou radou fakulty schválení odborníci. Komise má nejméně pět členů. Alespoň dva členové komise jsou členy oborové rady a nejméně dva členové komise jsou mimo akademickou obec Jihočeské univerzity. Členem komise může být jmenován i školitel a oponenti doktorské disertační práce.
  4. Na základě návrhu oborové rady jmenuje děkan fakulty členy a předsedu komise ke státní doktorské zkoušce. O svém rozhodnutí informuje předsedu oborové rady. Podle dispozic předsedy oborové rady (nebo předsedy zkušební komise) informuje studijní oddělení členy komise o jejich jmenování a studenta (nejpozději tři týdny před zkouškou) o složení zkušební komise a termínu a místu konání zkoušky.
  5. Státní doktorskou zkoušku administrativně zajišťuje proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost ve spolupráci se studijním oddělením (evidence přihlášky, rozeslání jmenovacích dopisů a další administrativní úkony).
  6. Státní zkoušku řídí předseda zkušební komise. Průběh státní zkoušky a vyhlášení výsledku jsou veřejné. O výsledku zkoušky se rozhoduje tajným hlasováním. Nezbytná je účast alespoň tří členů komise a platí prostá většina hlasů. V případě rovnosti hlasů se hlasování opakuje a předseda komise má dva hlasy. Zkouška se hodnotí známkou "vyhověl(a)" nebo "nevyhověl(a)".
  7. V případě neúspěchu je možno zkoušku nejdříve za dva měsíce a nejpozději do jednoho roku jednou opakovat, přičemž se musí změnit alespoň polovina členů komise. K opakované zkoušce se student musí ve vymezeném termínu znovu přihlásit a dále se postupuje jako u první zkoušky.
  8. Veškerou dokumentaci, zejména protokol o průběhu a výsledku státní zkoušky, podepsaný všemi přítomnými členy komise a komisi postoupené jiné materiály, předá předseda zkušební komise na studijní oddělení.

Článek 6
Obhajoba disertační práce

  1. Přihlášku k obhajobě doktorské disertační práce podá student na studijní oddělení spolu se všemi náležitostmi. Disertační práce se odevzdává ve čtyrech výtiscích a její souhrn o rozsahu 10-20 stran ve 40 výtiscích.
  2. Disertační práce musí obsahovat původní výsledky vědecké práce, která přináší nové teoretické poznatky v oboru. Disertační práce obsahuje: (a) povinně titulní list (název univerzity, název fakulty, jméno a příjmení doktoranda, název disertační práce, druh práce - "disertační práce", jméno, příjmení a zaměstnavatele školitele, místo vydání - České Budějovice - a rok vypracování, (b) povinně anotaci práci v anglickém jazyce, (c) nepovinně list s poděkováním a (d) povinně list s obsahem. Následuje vlastní text disertace.
  3. O převzetí přihlášky k obhajobě a všech požadovaných materiálů informuje studijní oddělení předsedu oborové rady.
  4. Obhajoba disertační práce se koná před komisí pro státní doktorskou zkoušku, která může být na návrh oborové rady děkanem rozšířena o další členy. Členy komise mohou být pouze profesoři, docenti a vědeckou radou fakulty schválení odborníci. Komise má nejméně pět členů, z nichž dva jsou oponenti. Je-li to možné, je předseda komise pro obhajobu týž jako předseda komise pro státní doktorskou zkoušku studenta (členové komise pro státní doktorskou zkoušku jsou i členy komise pro obhajobu, viz čl. 5, odst. 3 tohoto opatření). Školitel může být členem komise.
  5. Děkan fakulty jmenuje další členy komise k obhajobě disertační práce, jsou-li navrženi. Na návrh oborové rady dále děkan jmenuje dva oponenty disertační práce a opět na návrh oborové rady ve spolupráci s komisí pro obhajobu stanoví děkan místo a čas konání obhajoby. Jeden z oponentů může být zaměstnancem Jihočeské univerzity. Oponentský posudek musí obsahovat vyjádření, zda oponent práci doporučuje či nedoporučuje k přijetí při obhajobě.
  6. Obhajoba musí proběhnout do šesti měsíců od odevzdání disertační práce a všech požadovaných dokladů.
  7. Obhajobu disertační práce administrativně zajišťuje proděkan pro vědu a výzkum ve spolupráci se studijním oddělením (evidence přihlášky a všech požadovaných dokladů, rozeslání jmenovacích dopisů, pozvání školitele, rozeslání práce a souhrnu oponentům a další administrativní úkony podle dispozic předsedy komise pro obhajobu).
  8. Proděkan pro vědeckou a výzkumnou činnost ve spolupráci se studijním oddělením dále zajistí (a) rozeslání souhrnů s oznámením data obhajoby na filozofické fakulty a vybrané ústavy Akademie věd České republiky, (b) informovanost akademické obce Jihočeské univerzity nejpozději týden před obhajobou oznámením o místu a době konání obhajoby, a (c) předání oponentských posudků uchazeči a předsedovi komise nejpozději 6 dnů před obhajobou a rozeslání souhrnů a posudků členům komise. Při nedodržení šestidenní lhůty má student právo od obhajoby odstoupit, o svém rozhodnutí však musí informovat předsedu komise nejpozději 48 hodin před plánovaným začátkem obhajoby.
  9. Obhajobu disertační práce řídí předseda komise pro obhajobu. Obhajoba je veřejná. Školitel nebo předseda komise představí kandidáta, který pak během maximálně 30 minut shrne výsledky své disertační práce. K disertační práci se vyjádří školitel a oponenti; na jejich připomínky může kandidát odpovědět jednotlivě nebo souhrnně. Nejsou-li oponenti obhajobě přítomni (osobní přítomnost oponentů je žádoucí a předpokládá se zejména při záporném stanovisku oponenta), přečte oponentský posudek předseda komise nebo jím pověřený člen komise. Poté proběhne diskuse. Následuje uzavřené jednání komise. Bez hlasovacího práva se uzavřeného jednání komise mohou zúčastnit členové oborové rady, kteří nejsou členy komise. O úspěšnosti obhajoby se rozhoduje tajným hlasováním, nezbytná je účast alespoň tří členů s hlasovacím právem a platí prostá většina hlasů. V případě rovnosti hlasů se hlasování opakuje a předseda komise má dva hlasy. Obhajoba disertace se hodnotí známkou "vyhověl(a)" nebo "nevyhověl(a)".
  10. Veškerou dokumentaci, zejména řádně vyplněný a všemi přítomnými členy komise podepsaný protokol o průběhu a výsledku obhajoby disertační práce, předá předseda komise pro obhajobu na studijní oddělení.
  11. V případě, že práce obhájena není, je možné obhajobu nejpozději do půl roku jednou opakovat po přepracování práce podle připomínek oponentů. Při opakované obhajobě musí být změněni nejméně dva členové komise a nejméně jeden oponent. Jinak se postupuje jako při první obhajobě.
  12. Do jednoho měsíce po řádném a úspěšném ukončení studia doktorského studijního programu obdrží student diplom potvrzující udělení titulu "doktor" (Ph.D.). Dnem ukončení studia je den, kdy byla vykonána státní zkouška nebo její poslední část (obhajoba disertační práce).

Článek 7
Přechodná ustanovení

  1. Článek 4 a článek 5, odst. 1 tohoto Řádu doktorského studia na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity platí pro studenty, kteří zahájí doktorské studium v akademickém roce 2006/2007 a později.

 

České Budějovice 9. října 2006

PhDr. Miroslav Novotný, CSc.
pověřený řízením FF JU

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný