Přijímací řízení na FF JU v AR 2008/9
Bakalářské studium (pro maturanty)
-
Uchazeči o studium budou přijati bez přijímacích zkoušek, pokud vyhoví následujícím podmínkám:
Bakalářský studijní obor Archeologie a Archeologie (dvouoborové):
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu dějepis v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00. Anebo umístění na 1.- 2. místě v krajském kole SOČ v oboru historie.Bakalářský studijní obor Archivnictví a Archivnictví (dvouoborové):
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu dějepis v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00. Anebo umístění na 1.-2. místě v krajském kole SOČ v oboru historie.Bakalářský studijní obor Historie a Historie (dvouoborové):
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu dějepis v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00. Anebo umístění na 1.-2. místě v krajském kole SOČ v oboru historie.Bakalářský studijní obor Bohemistika v praxi a Bohemistika (dvouoborové):
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu český jazyk a literatura v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00.Bakalářský studijní obor Estetika:
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu český jazyk a literatura v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00.Bakalářský studijní obor Dějiny umění:
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu dějepis v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00.Bakalářský studijní obor Románská filologie:
Celkový studijní průměr (započítávají se vysvědčení na konci ročníků) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) nejvýše 1,5 a průměrná známka z předmětu francouzský jazyk, španělský jazyk, italský jazyk (podle zvolené specializace) v 1.–3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia v 5.-7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia ve 3.-5. ročníku) 1,00.V případě kombinací dvouoborových bakalářských studijních oborů musí být splněny podmínky přijetí bez přijímací zkoušky pro oba obory.
Studijní výsledky musí být v přihlášce ke studiu ověřeny a potvrzeny školou, nebo notářem, popřípadě doloženy ověřenými kopiemi vysvědčení. Účasti v soutěžích je nutné doložit ověřenými kopiemi diplomů nebo osvědčení.
-
Uchazeči o studium v uvedených bakalářských oborech, kteří nesplní podmínky přijetí bez přijímacích zkoušek, budou vybráni na základě výsledků Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Tyto zkoušky zabezpečuje společnost Scio, s. r. o. (www.scio.cz). Každý uchazeč musí v rámci NSZ alespoň jednou absolvovat test obecných studijních předpokladů (OSP). Pokud test absolvuje vícekrát, započte se mu nejlepší výsledek dosažený za období od 24. 11. 2007 do 1. 6. 2008. Nejlepší výsledky se každému uchazeči automaticky vkopírují do databáze uchazečů. Svůj výsledek tedy uchazeč fakultě nepředává, výsledky předává fakultě výhradně společnost Scio. Každý uchazeč však musí společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (uchazeč tak učiní v rámci přihlášky k NSZ). Pro přijímací řízení je u každého testu rozhodující přepočtený percentil, jak jej stanoví společnost Scio a na základě toho stanovené pořadí uchazečů. Uchazeč si hradí účast na termínu konání NSZ individuálně, fakulta náklady spojené s účastí na NSZ neproplácí. Pokud chce uchazeč test OSP absolvovat vícekrát, musí plně uhradit poplatky, které Scio za NSZ účtuje. Každý uchazeč se k NSZ přihlašuje individuálně přímo u společnosti Scio na adrese www.scio.cz/nsz, případně telefonicky na tel. 234 705 555. Od společnosti Scio obdrží každý uchazeč po svém přihlášení pozvánku k NSZ, Filozofická fakulta uchazečům pozvánku k NSZ ani k přijímacím zkouškám neposílá.
Společnost Scio zabezpečuje NSZ nejméně ve třinácti městech České republiky a ve třech městech na Slovensku (v Bratislavě, v Košicích a v Žilině), a to nejméně v pěti termínech: 24. listopadu 2007, 9. února 2008, 29. března 2008, 1. května 2008 a 31. května 2008. Podrobné informace o termínech, místech konání, kapacitách, podmínkách a průběhu, možnosti změnit termín, obsahu zkoušek, výpočtu přepočteného percentilu i další podrobnosti najdete na stránkách www.scio.cz/nsz. Za řádný průběh zkoušek i za obsah testů zodpovídá společnost Scio. Vzhledem k tomu, že NSZ se konají nejméně v pěti termínech, při neúčasti na žádném z termínů není možné se odvolávat na překážky na straně uchazeče.Uchazeči o studium oboru Románská filologie budou muset navíc doložit předběžnou znalost jazyků nebo jazyka podle zvolené specializace. Znalost jazyka lze doložit vysvědčením ze 3. ročníku střední školy (v případě osmiletého gymnázia ze 7. ročníku, v případě šestiletého gymnázia z 5. ročníku), vysvědčením o státní jazykové zkoušce, vysvědčením o zkoušce DELF/DALF (pro FJ), DELE (pro ŠJ), CILS (pro IJ). Doklad o předběžné znalosti jazyka nebo jazyků předají na studijním oddělení FF JU, a to nejpozději do 31. 5. 2008. Pokud uchazeč nemůže doložit znalost jazyka, musí absolvovat přezkoušení na Ústavu romanistiky ve stanoveném termínu, na jehož základě mu bude potvrzena předběžná znalost zvoleného cizího jazyka.
Navazující magisterské studium (pro bakaláře)
Přijímací pohovor se koná před přijímací komisí, kterou jmenuje děkan Filozofické fakulty JU.
Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního oboru Archeologie spočívá v ústním pohovoru, během nějž prokáže uchazeč znalosti z archeologie nebo environmentální archeologie.
Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního oboru Archivnictví spočívá v ústním pohovoru, během nějž prokáže uchazeč znalosti z archivnictví a pomocných věd historických.
Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního oboru Bohemistika spočívá v ústním pohovoru, během nějž prokáže uchazeč znalosti z české literatury a literární vědy.
Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního oboru Historie spočívá v ústním pohovoru, během nějž prokáže uchazeč schopnost interpretace dějin.