Martin Mareda
Kolej redemptoristů v Českých Budějovicích v letech 1885-1930
Diplomová práce seznamuje na základě studia literatury a pramenů ze SOA v Třeboni s působením Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele v Českých Budějovicích v letech 1885-1930. Práce je rozčleněna do pěti kapitol, úvodu a závěru, součástí práce je i rozsáhlý soubor příloh.
Vlastní výklad, po nezbytném vymezení tématu, zaměření práce a kritickém zhodnocení pramenů a dosavadní literatury k dané problematice, otevírá kapitola věnovaná dějinám kongregace a jejímu rozšíření. Všímá si rovněž některých významných představitelů kongregace, zejména zakladatele sv. Alfonse a sv. Klementa M. Hofbauera.
Další kapitola přibližuje počátky působení redemptoristů v Čechách a v českobudějovické diecézi. Následující kapitola přináší pohled na České Budějovice v devatenáctém století, na historii areálu kongregace ve městě (původního dominikánského konventu) a na okolnosti příchodu kongregace do Českých Budějovic.
Poslední, nejrozsáhlejší kapitola, předkládá popis života řeholníků, jejich působení na misiích, ve školách, věznicích a nemocnicích i při církevních slavnostech. Dále informuje o vzniku a činnosti bratrstev, arcibratrstev a spolků při kongregačním mariánském kostele a všímá si též péče redemptoristů o svěřený kostel a kolej. Nechybí zde ani vylíčení poměrů během převedení budějovické koleje do Pražské provincie a při následném odchodu německých páterů z koleje. V závěru autor upozorňuje na další možnosti bádání.