Olga Štěpánová
Z počátků československé církve. Spory o kostely, kaple a fary ve dvacátých letech
Tato práce je koncipována jako příspěvek k poznání vzniku a počátečního vývoje Církve československé (husitské) do poloviny dvacátých let dvacátého století. Zabývá se důležitým jevem, který je s jejím vznikem spjat, spory o kostely, kaple a fary s římskokatolickou církví. Jejím cílem je objasnit neshody mezi dvěma početně nejsilnějšími církvemi v období První republiky z hlediska sporů o církevní stavby.
Práce je rozdělená do tří hlavních částí. První část pojednává o vzniku československé církve v souvislosti s předchozím vývojem Katolické moderny a dobovým odklonem od katolicismu. Druhá rozebírá materiální situaci církve, příčiny sporů a jejich různé varianty. Stručně se zabývá stavbou nových sborů. Třetí, podstatná část, je věnována vzniku náboženské obce československé církve v Chotovinách (okres Tábor) a sporu o tamější kostel sv. Petra a Pavla.
Těžiště práce spočívá ve snaze poukázat na příkladu Chotovin na regionální vývoj československé církve a na duchovní proměny po vzniku Československé republiky.