Miroslav Valenz
Spolkové dívčí reálné gymnázium Jany Zátkové v Českých Budějovicích 1903-1950
Tato diplomová práce se zabývá dějinami Spolkového dívčího reálného gymnázia Jany Zátkové v Českých Budějovicích v letech 1903-1950. Je zaměřena zejména na každodenní i sváteční život školy, dále se zabývá těmi, kterých se škola nejvíce týkala - studentkami a profesory. Práce mapuje personální změny v obsazení kateder i lavic, formální proměny školy a zachycuje reflexi města. Vznikla na základě studia pramenů uložených v SOkA České Budějovice, v SOA Třeboň a v NA Praha. Použita byla také literatura týkající se dějin českých zemí, vývoje školské soustavy a historie Českých Budějovic.
Práce je rozčleněna do pěti částí. Úvodní část obsahuje nezbytné vymezení tématu diplomové práce, hodnocení literatury a pramenů týkající se dané problematiky, popisuje použité metody a zaměření diplomové práce. Následující část je věnovaná vývoji školství v českých zemích a vývoji dívčího vzdělávání. Třetí část se zabývá společenskými proměnami v Českých Budějovicích v devatenáctém a dvacátém století a českobudějovickým školstvím v tomtéž období.
Čtvrtá část představuje jádro celé diplomové práce, kromě úvodní podkapitoly o založení spolkového dívčího lycea obsahuje tři další okruhy, které se již přímo věnují dívčímu gymnáziu. První okruh je věnován statutárním a organizačním záležitostem školy, popisuje organizaci školního roku, sleduje vyučovací předměty a jejich proměny, zabývá se sociálními aspekty vzdělávání - školným a stipendii. Druhý okruh je věnován studentkám školy, je zde zkoumán jejich počet, rodiště, sociální a teritoriální původ a náboženské vyznání. Třetí okruh zahrnuje podkapitolu o učitelích a podkapitolu o daleko nejznámější ženě, která působila na této českobudějovické dívčí škole - PhDr. Alici Garrigue Masarykové. Pátou částí je závěr, po němž následuje obligátní seznam pramenů a literatury a přílohy.
Girls' Grammar School "Spolkové dívčí reálné gymnázium Jany Zátkové" in České Budějovice during the years 1903 - 1950
The thesis is dedicated to the history of the girls' grammar school "Spolkové dívčí reálné gymnázium Jany Zátkové" in České Budějovice during the years 1903 - 1950. Both everyday and festive life of the school are searched. Furthermore, the life of the most involved school persons, teachers and students, is described. Personal changes in both these areas, as well as formal transformation and the reflection of the school by the town are charted. The work is based is on the studies of original documents which are deputed in the archives in České Budějovice (SOkA), Třeboň (SOA) and Prague (NA). Literature dedicated to the history of Czech countries, the development of the school system and the history of České Budějovice was also used.
The thesis is divided into 5 parts. The introduction contains an essential definition of the topic, a retrieval of literature and original documents, a description of methods and an alignment of the whole work. The second part is devoted to the development of the school system in the Czech countries and girls' education. The third one focuses on social changes in České Budějovice during the 19th and 20th century in terms of educational system.
The core of the work is in the fourth part which contains a treatise about the foundation of the federal girls' lyceum and three another sections. The first section describes statutory matters and organization. Besides the organisation of the school year it follows school subjects and their changes and social aspects of education such as fee and scholarship. Students of the school are the topic of the next section. Their number, birthplace, religion, social and territorial origin is analysed. The third section devotes to teachers, especially to the most known one - PhDr. Alice Garrigue Masaryk.
The fifth part of the work is the conclusion which is followed by the list of literature and original documents and by attachments.