Rozhodnutí děkana FF JU
o podmínkách pro přijetí ke studiu v doktorských studijních programech
na Filozofické fakultě JU v akademickém roce 2007/2008
Na základě §§ 48 až 50 zákona č. 111/1998 Sb. jsou vyhlášeny podmínky pro přijetí ke studiu v doktorském studijním programu P 7105 Historické vědy, studijním oboru 7105V012 České dějiny, a v doktorském studijním programu P 8106 Teorie a dějiny literatury, studijním oboru 8106V001 Dějiny novější české literatury na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v akademickém roce 2007/2008.
- Studijní obor České dějiny lze studovat v prezenční i kombinované formě v jazyce českém a německém po standardní dobu tří let. Studijní obor Dějiny novější české literatury lze studovat v prezenční i kombinované formě v jazyce českém po standardní dobu tří let.
- Studentům prezenční formy doktorských studijních oborů studujícím v režimu českých studentů náleží stipendium podle ustanovení vyhlášky MŠMT a Stipendijního řádu JU.
- Ke studiu doktorských studijních oborů může být přijat uchazeč, který nejpozději do 17. srpna 2007 odeslal
nebo na děkanátu Filozofické fakulty JU odevzdal přihlášku ke studiu, a to
- občan ČR, který splní podmínky uvedené dále v tomto rozhodnutí,
- cizí státní příslušník, který musí vedle splnění těchto podmínek vyhovět zvláštním předpisům pro studium cizích státních příslušníků na vysokých školách v České republice.
- Do studia v doktorském studijním oboru České dějiny v jazyce českém za podmínek platných pro české studenty mohou být přijati absolventi magisterského studia Historie nebo příbuzného oboru, kteří nejpozději do 1. 10. 2007 úspěšně ukončí vysokoškolské studium na humanitních fakultách vysokých škol v České republice, případně na srovnatelných vysokých školách zahraničních a vyhoví předepsaným požadavkům (viz bod 6). Do studia v doktorském studijním oboru Dějiny novější české literatury za podmínek platných pro české studenty mohou být přijati absolventi magisterského studia České literatury nebo příbuzného oboru, kteří nejpozději do 1. 10. 2007 úspěšně ukončí vysokoškolské studium na humanitních fakultách vysokých škol v České republice, případně na srovnatelných vysokých školách zahraničních a vyhoví předepsaným požadavkům (viz bod 6).
- Přihláška ke studiu musí být podána na příslušném formuláři, který je v příloze tohoto dokumentu, resp. je ke stažení na adrese http://www.ff.jcu.cz nebo bude na požádání zaslán poštou či elektronicky. Přihláška musí být doplněna podrobným životopisem, kopií vysokoškolského diplomu a dále údaji o praxi a seznamem publikací. Přihláška musí být zaslána v uvedeném termínu na adresu děkanátu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Na Mlýnské stoce 35, 370 01 České Budějovice.
- Přijímací pohovor se koná před přijímací komisí, kterou jmenuje děkan FF JU na návrh příslušné oborové rady doktorského studia. Cílem přijímacího pohovoru je ověřit faktografické a metodologické znalosti příslušného oboru, předpoklady uchazeče ke studiu, tj. především schopnost samostatné vědecké práce a uchazečovy představy o zaměření jeho doktorského studia a tématu jeho disertační práce (uchazeč předloží teze svého zamýšleného doktorského projektu a soupis prostudované odborné literatury k širšímu zaměření své práce). Uchazeč prokáže odpovídající výsledky dosavadní odborné práce (diplomová práce, popřípadě u studentů, kteří se o přijetí neucházejí bezprostředně po ukončení vysoké školy, publikační činnost). Vedle toho proběhne zkouška ověřující znalosti cizího jazyka. V přijímacím pohovoru do doktorských studijních programů budou hodnoceny celkové předpoklady vědecké práce uchazeče a připravenost doktorského projektu stupněm vyhověl a nevyhověl.
- Přijímací řízení proběhne v týdnu od 3. do 7. září 2007.
- Přijímací komise na základě údajů předložených uchazečem a podle průběhu přijímacího řízení doporučí přijetí nebo nepřijetí uchazeče do studia.
- Celkový počet studentů přijímaných v daném akademickém roce do prezenční formy doktorského studijního oboru České dějiny je nejvýše pět. Celkový počet studentů přijímaných v daném akademickém roce do prezenční formy doktorského studijního oboru Dějiny novější české literatury je nejvýše pět.
- Školitele doktorandů navrhuje přijímací komise a schvaluje je příslušná oborová rada; hlavní podmínkou přitom je, aby publikační činnost školitelů odpovídala požadavkům na udělení pedagogického titulu docent.
- Děkan FF JU na základě návrhu ředitele Historického ústavu, resp. Ústavu bohemistiky do tří dnů od ukončení přijímacího řízení rozhodne o přijetí nebo nepřijetí uchazeče a o svém rozhodnutí uchazeče písemně vyrozumí.
- Uchazeči, kteří se z vážných důvodů nedostavili k přijímacímu řízení a kteří nejpozději pátý pracovní den po stanoveném dni přijímacího řízení předloží lékařské osvědčení dokládající jejich zdravotní nezpůsobilost účastnit se řízení, či jiné hodnověrné vysvětlení své neúčasti, budou pozváni v náhradním termínu v měsíci říjnu. Termín určí děkan FF JU.
- Nesouhlasí-li uchazeč s rozhodnutím děkana FF JU o nepřijetí ke studiu, má právo požádat rektora JU o přezkoumání jeho rozhodnutí, a to žádostí podanou rektorovi JU do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Rozhodnutí rektora je konečné. Pro potřebnou argumentaci má uchazeč právo nahlédnout v termínu do 27. září 2007 do své vlastní dokumentace, která byla podkladem pro rozhodnutí rektora. Nemá právo nahlížet do dokumentace jiných uchazečů ani do protokolů přijímací komise.
ke stažení: přihláška k doktorskému studiu (.pdf)
České Budějovice 20. března 2007
PhDr. Pavel Král, Ph.D.
děkan FF JU