Filozofická fakulta Jihočeské univerzity nabízí v AR 2008/9 studium v těchto oborech:

Bakalářské
Archeologie
Archivnictví
Bohemistika v praxi
Dějiny umění
Estetika
Historie
Historie + archeologie
Historie + archivnictví
Historie + bohemistika
Historie + románská filologie (francouzština)
Historie + románská filologie (italština)
Historie + románská filologie (španělština)
Románská filologie (francouzština) + bohemistika
Románská filologie (italština) + bohemistika
Románská filologie (španělština) + bohemistika
Románská filologie (francouzština + italština)
Románská filologie (francouzština + španělština)
Románská filologie (italština + španělština)

Navazující magisterské
Archeologie
Archivnictví
Bohemistika
Historie

Doktorské
České dějiny
Dějiny novější české literatury

 

Informace o studijních oborech

 

Studijní plány platné pro akademický rok 2007/2008 k nahlédnutí zde

 

Souhrnná nabídka studijních oborů pro AR 2008/2009 na Ústavu romanistiky FF JU zde

 

Bakalářské

 

Archeologie

Cílem studia je připravit odborníky se zaměřením na archeologickou památkovou péči, kteří využijí svých znalostí v oblastech vědy a výzkumu (terénní technik, dokumentační pracovník), státní správy a samosprávy (příprava podkladů z oblasti archeologie pro potřeby památkové péče) a muzejnictví (třídění, dokumentace a evidence archeologických sbírek).

 

Archivnictví

Studium je zaměřeno nejen na výuku teoretických znalostí z historie a archivnictví, ale především na předávání praktických dovedností potřebných při evidenci, zpracovávání a zpřístupňování archivního materiálu raně novověké, novověké a moderní provenience a při organizaci práce v archivech.

 

Historie
(jednooborová, nebo v kombinaci s archeologií, archivnictvím, bohemistikou či románským jazykem)

Absolventi oboru najdou zaměstnání tam, kde je třeba důkladných znalostí historických fakt a jejich interpretace, tedy v institucích zabývajících se ochranou a prezentací kulturního dědictví, jako jsou muzea, galerie, památkové ústavy, ale například také v oblasti cestovního ruchu nebo regionálního rozvoje. Studenti oboru v kombinaci s bohemistikou budou moci pokračovat ve studiu v učitelském navazujícím magisterském programu a stát se středoškolskými pedagogy.

 

Bohemistika v praxi (Bohemistika)

Absolvent by měl získat znalost základních vztahů a problémů českých literárních dějin v souvislostech evropských, dále by měl získat schopnost rozumět literárním textům a interpretovat je. V oboru český jazyk by měl zvládnout gramatický, lexikální a pravopisný systém jazyka tak, aby umožňoval rozvoj jeho komunikačních schopností. Podstatnou součástí jeho výstupní charakteristiky by měly být i adekvátní stylistické kompetence ve formě mluvené a psané. Znalosti a dovednosti v oboru český jazyk a literatura lze uplatnit v kulturních institucích, ve sdělovacích prostředcích i na pozicích pracovníků zabývajících se stykem s veřejností.

 

Estetika

Student by měl v průběhu studia zvládnout základní teorie oboru, měl by si osvojit znalost širšího kulturního kontextu, orientovat se ve struktuře a mechanismech fungování kulturního prostředí a v teoriích i praxi mediální komunikace. Absolvent by měl být schopen uplatnit získané vzdělání v institucích zabývajících se kulturou, jako jsou státní úřady, nestátní organizace, nadace, kulturní neziskové organizace, divadla, muzea, galerie, knihovny, sdělovací prostředky.

 

Dějiny umění

Absolvent bakalářského studijního oboru dějiny umění bude schopen samostatně pracovat v uměleckohistorických institucích, jako např. v muzeích a galeriích či ústavech památkové péče. Teoretická a metodologická část studia mu rovněž umožní plynulou návaznost do magisterského studia oboru na jiných vysokých školách doma i v zahraničí. Provázanost s příbuznými historickými obory na Filozofické fakultě zároveň absolventovi poskytne všeobecný rozhled, potřebný např. pro práci v médiích, úřadech státní správy a samosprávy či pro působení ve státních i neziskových kulturních organizacích.

 

Románská filologie
(ve vzájemné kombinaci dvou románských jazyků, v kombinaci románského jazyka s historií či bohemistikou)

Obor románská filologie v bakalářském stupni nabízí studentům získání jazykových kompetencí alespoň v jednom zvoleném románském jazyce (francouzština, italština, španělština) na úrovni C1 podle Evropského referenčního rámce. Dále zprostředkovává systematické znalosti synchronní lingvistiky tohoto jazyka, opírající se o obecně lingvistický základ. Do povinné složky rovněž patří seznámení s příslušnými kulturními reáliemi včetně širšího historického kontextu. Kromě toho umožňuje obor studentům prohloubit si znalost kulturních a společenských reálií buďto systematickým studiem románských literatur, nebo studiem evropského a obchodního práva spolu s příslušnými odbornými jazykovými semináři.

 

Navazující magisterské

 

Historie

Obor výrazně prohlubuje znalosti a dovednosti získané v bakalářském studiu, a to především v otázkách teorie historické vědy. Studenti se naučí moderním metodám interpretace historie. Specializační semináře je povedou k samostatné vědecké práci.

 

Bohemistika

Obor rozšiřuje vzdělání nabyté v bakalářském stupni o další poznatky z oblasti literární vědy, kritiky, komparatistiky či moderních metod lingvistiky. Absolventi mohou využít své vzdělání ve všech oblastech, kde jsou třeba dokonalé komunikační schopnosti.

 

Archivnictví

Navazující magisterské studium archivnictví vychází ze znalostí získaných bakalářským studiem a dále je rozvíjí, a to zejména s přihlédnutím k potřebám a požadavkům praxe. Část studijních předmětů je proto zaměřena na problémy archivnictví, kde je kladen důraz především na spisovou službu a seznámení se s moderními postupy v archivnictví (digitalizace, databáze, otázka nových archivních budov, apod.). Těžištěm magisterského oboru je prohloubení znalostí v otázkách správních dějin a širokého spektra pramenů, ať úřední či neúřední povahy, pamatováno je i na důkladné jazykové zvládnutí příslušných dokumentů.

 

Archeologie

Navazující magisterské studium archeologie má za cíl rozvíjet a propojovat dva specifické směry vědeckého bádání a pedagogické činnosti. Jedním jsou dějiny hmotné kultury středověku a raného novověku, kterým se věnuje Historický ústav Filozofické fakulty JU, druhým environmentální archeologie, jež je předmětem zájmu Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty JU. Studium oboru archeologie se dělí na dvě specializace - Dějiny hmotné kultury středověku a novověku a Environmentální archeologie.

 

Doktorské

 

České dějiny

Absolvent oboru musí prokázat úplné zvládnutí teorie historické vědy a vytvořit původní a přínosné vědecké dílo. Hlubší specializace ho předurčuje k uplatnění v institucích zaměřených na primární vědecký výzkum.

 

Dějiny novější české literatury

Úspěšné studium zaručuje dokonalé zvládnutí metodologie literární vědy. Obhájené doktorské práce představují samostatné vědecké monografie.

 

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný