Zápis ze zasedání Vědecké rady Filozofické fakulty Jihočeské univerzity ze dne 3. 5. 2007

 

Přítomni: prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., prof. PhDr. Aleš Haman, DrSc., doc. PhDr. Alena Jaklová, CSc., doc. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr., doc. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc., PhDr. Pavel Král, Ph.D., prof. PhDr. Jiří Malíř, CSc., PhDr. Miroslav Novotný, CSc., prof. PaedDr. Vladimír Papoušek, CSc., doc. PhDr. Jitka Radimská, Dr., prof. PhDr. Svatava Raková CSc., doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc., prof. PhDr. Jiří Štaif, CSc., prof. PhDr. Dalibor Tureček, CSc.

Omluveni: doc. PhDr. Petr Bílek, CSc., prof. Dr. Petr Fidler, doc. PhDr. Martin Kovář, Ph.D., prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.

Hosté: doc. Robert Sak

 

Zasedání Vědecké rady (dále jen VR) Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (dále jen FF JU) zahájil rektor JU, prof. Bůžek, který informoval členy VR, že Akademický senát FF JU zvolil na svém zasedání dne 24. ledna 2007 děkanem FF JU PhDr. Pavla Krále, Ph.D. Poté prof. Bůžek řízení VR předal děkanovi FF JU dr. Královi.

Dr. Král seznámil členy VR se jmenováním doc. Jaklové proděkankou pro vědu a výzkum a pro zahraniční vztahy a dr. Bezecného proděkanem pro pedagogickou činnost.

VR schválila program svého zasedání (14 pro, nikdo proti, nikdo se nezdržel hlasování). Dr. Král konstatoval, že počet přítomných členů VR dovoluje usnášet se o předložených bodech programu.

VR určila za skrutátory doc. Jirouška a doc. Krajíce (12 pro návrh, 0 proti, 2 se zdrželi hlasování)

  1. Habilitační řízení PhDr. Miroslava Novotného, CSc.

    1. Vedením habilitačního řízení pověřil dr. Král prof. Bůžka.

    2. Prof. Bůžek představil hodnotící komisi ve složení:

      Předseda:
      prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc. (Filozofická fakulta JU)
      Členové:
      prof. PhDr. Jiří Malíř, CSc. (Filozofická fakulta MU)
      doc. PhDr. Jiří Pokorný, CSc. (Pedagogická fakulta UK)
      doc. PhDr. Marie Ryantová, CSc. (Filozofická fakulta JU)
      prof. PhDr. Jiří Štaif, CSc. (Filozofická fakulta UK)

      Složení hodnotící komise schválila Vědecká rada Filozofické fakulty JU na svém zasedání dne 8. 11. 2006.

    3. Prof. Bůžek jako předseda hodnotí komise seznámil členy VR s posudkem komise. Konstatoval, že komise se na svém zasedání dne 26. března 2007 usnesla, že dosavadní vědecká a vysokoškolská pedagogická činnost uchazeče splňuje základní kritéria nezbytná na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ke jmenování uchazeče docentem pro obor české dějiny a jednoznačně doporučila Vědecké radě FF JU, aby podpořila jmenování PhDr. Miroslava Novotného, CSc., docentem v oboru české dějiny.

    4. Následně prof. Bůžek vyzval doc. Saka, prof. Štaifa a doc. Jaklovou, která představila posudek nepřítomného doc. Svobodného, k rekapitulaci oponentských posudků habilitačního spisu PhDr. Miroslava Novotného, CSc.

      1. Doc. Sak označil strukturu spisu za promyšlenou a vyváženou a ocenil zejména propracovaný vědecký aparát a mapovou přílohu. Habilitační spis považuje za první pokus o syntézu dějin školství (vzdělanosti) v jižních Čechách. Přednost spisu spatřuje v tom, že českobudějovické školství je v celém průběhu vývoje nahlíženo v porovnání s analogickými institucemi v jiných městech regionu. Oponent postrádá zevrubnější popis stavu archivních pramenů a využití dobového tisku, dále dává podnět k rozšíření kapitol o jednotlivých školách a o architektuře budov. Závěrem doc. Sak konstatoval, že spis má všechny náležitosti vědecké práce a zcela jednoznačně jej doporučil jako podklad k habilitačnímu řízení.
      2. Prof. Štaif označil spis za spolehlivý historický přehled jihočeského školství, přičemž za jižní Čechy považuje autor spisu v zásadě dnešní Jihočeský kraj. Oponent připomněl, že spis se zabývá školstvím z hlediska institucionálního, téma školství nahlíženého z pohledu vzdělanostního není ve spisu obsaženo, přičemž by bylo možné využít analýz vypracovaných francouzským kulturním historikem Roger Chartierem. Prof. Štaif doporučil spis k úspěšné obhajobě.
      3. Doc. Svobodný vyzdvihuje využití archivních pramenů a nové literatury vydané po knižní verzi habilitačního spisu, avšak upozorňuje na nedostatečné využití dobového tisku. Oponent postrádá téma každodenního života studentů. Důraz klade na dokonalý vědecký aparát a mapovou přílohu. V závěru posudku hodnotí habilitační spis jako vynikající habilitační práci.
    5. Během diskuze k posudkům habilitant reagoval na otázky vznesené v posudcích, zejména na připomínky doc. Saka a prof. Štaifa, které se týkaly teritoriálního vymezení práce, sociálních aspektů výzkumu vzdělanosti, výuky českého jazyka na školách a otázky doložitelnosti vlivu učení Bernarda Bolzana na profesory a studenty českobudějovických škol. Habilitant dále odůvodnil nezařazení hlubších osobnostních charakteristik některých představitelů českého školství, tématu architektury škol a francouzské metodologické inovace výzkumu vzdělanosti spojené se jménem francouzského kulturního historika Rogera Chartiera do struktury habilitačního spisu.

    6. Vědecká rada zvolila za hodnotitele přednášky prof. Rakovou a prof. Papouška (12 pro, 2 se zdrželi, nikdo proti).

    7. Dr. Novotný proslovil habilitační přednášku na téma "Občané dobře uspořádaného společenství nesmějí být vychováváni jako děti soukromých osob, ale jako děti státu ...". Osvícenské základy novodobého školství, výchovy a vzdělání v českých zemích. V následné diskuzi se prof. Bůžek zajímal o existenci metodologických inovací v oblasti kulturních a sociálních dějin, otázky prof. Štaifa se vztahovaly k procesu zahušťování sítí škol po polovině 19. století a jeho regionálnímu vymezení a dále sekularizace profesorského sboru, prof. Raková vznesla dotaz na složení a charakter učitelského sboru v první polovině 20. století. Dr. Novotný na všechny položené dotazy uspokojivě odpověděl.

    8. Dr. Novotný opustil po dobu následujícího neveřejného zasedání jednání VR.

      1. Hodnotitelé shrnuli přednášku dr. Novotného a konstatovali, že přednáška splnila požadavky kladené na přednášku tohoto typu řízení (viz přiložené Stanovisko hodnotící komise). Vědecká rada vyjádřila hlasováním souhlas s hodnocením přednášky (13 pro, nikdo proti, 1 se zdržel hlasování).
      2. V tajném hlasování se 12 přítomných členů VR vyjádřilo pro jmenování PhDr. Miroslava Novotného, CSc., docentem v oboru českých dějin, proti návrhu se nevyslovil nikdo a 2 se zdrželi hlasování (viz přiložený zápis o výsledku tajného hlasování).
  2. Schvalování členů komisí pro státní bakalářské a magisterské zkoušky

    1. Děkan FF JU seznámil členy VR s navrhovanými kandidáty na členy komisí pro státní bakalářské a magisterské zkoušky a uvedl, že všichni jsou pracovníky Historického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
    2. V tajném hlasování se všech 14 přítomných členů VR vyjádřilo pro jmenování všech navrhovaných kandidátů, jmenovitě PhDr. Ivo Cermana, Ph.D., PhDr. Petra Hlaváčka, Ph.D., a PhDr. Josefa Grulicha, Ph.D., členy komisí pro státní bakalářské a magisterské zkoušky (viz přiložený zápis o výsledku tajného hlasování).
  3. Projednání návrhů na udělení čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa panu prof. PhDr. Františku Šmahelovi, DrSc., Dr.h.c., a paní prof. Dr. Sylvii Richterové

    1. Prof. Bůžek seznámil členy VR s návrhem na udělení čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa panu prof. PhDr. Františku Šmahelovi.
      Prof. Bůžek ocenil přínos prof. PhDr. Františka Šmahela k rozvoji Historického ústavu Filozofické fakulty JU a stejně tak i Filozofické fakulty JU.
    2. Prof. Papoušek seznámil VR s návrhem na udělení čestné vědecké hodnosti doctor honoris causa paní prof. Dr. Sylvii Richterové, oba návrhy podpořil prof. Tureček.
    3. Všech 14 členů VR se vyslovilo pro udělení vědecké hodnosti doctor honoris causa prof. PhDr. Františku Šmahelovi, DrSc,. a prof. Dr. Sylvii Richterové.
  4. Projednání návrhu Ústavu bohemistiky FF JU na jmenování pana prof. PhDr. Aleše Hamana, DrSc., emeritním profesorem JU

    1. Prof. Papoušek přednesl návrh na jmenování pana prof. PhDr. Aleše Hamana, DrSc., emeritním profesorem JU.
    2. 13 členů VR se vyslovilo pro jmenování pana prof. PhDr. Aleše Hamana, DrSc., emeritním profesorem JU, 1 se zdržel hlasování.
  5. Různé

    1. Přítomní členové VR se usnesli na termínu konání příštího zasedání VR, které bylo stanoveno na čtvrtek dne 1. 11. 2007.

 

USNESENÍ

ad 1/
Usnesení
Vědecká rada FF JU se v souladu s § 73, 74 a 75 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách usnesla, aby byl návrh na jmenování PhDr. Miroslava Novotného, CSc., docentem v oboru české dějiny postoupen rektorovi Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (12 pro návrh, 0 proti návrhu, 2 se zdrželi hlasování).

ad 2/
Usnesení
Vědecká rada FF JU schválila v souladu s § 53.,odst. 2, zák. č. 111/1998 Sb., o vysokých školách členství

  • PhDr. Josefa Grulicha, Ph.D., v komisi pro státní zkoušky v bakalářských studijních oborech (14 pro návrh, nikdo proti návrhu, nikdo se nezdržel hlasování),
  • PhDr. Petra Hlaváčka, PhD., v komisi pro státní zkoušky v bakalářských studijních oborech (14 pro návrh, nikdo proti návrhu, nikdo se nezdržel hlasování) a členství
  • PhDr. Ivo Cermana, Ph.D., v komisi pro státní zkoušky v magisterských studijních oborech na Historickém ústavu FF JU (14 pro návrh, nikdo proti návrhu, nikdo se nezdržel hlasování).

ad 3/
Usnesení
Vědecká rada FF JU jednomyslně doporučuje udělit čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa prof. PhDr. Františku Šmahelovi, DrSc., a prof. Dr. Sylvii Richterové a postupuje návrh rektorovi Jihočeské univerzity.

ad 4/
Usnesení
Vědecká rada FF JU jednomyslně doporučuje jmenovat prof. PhDr. Aleše Hamana, DrSc., emeritním profesorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a postupuje návrh rektorovi Jihočeské univerzity.

 

Za správnost: doc. PhDr. Alena Jaklová, CSc.

 

Formátovat stránku pro tisk

Zpět na začátek

design by H A L A M A
webmaster Jan Pokorný